Udostępnij:

zamek 1

Budowę zamku rozpoczął książę Bogusław V w 1352 roku. Gotycka budowla z charakterystyczną 24 metrową wieżą jest najlepiej zachowaną siedzibą książęcą na Pomorzu Zachodnim. Na przestrzeni wieków zamek był rozbudowywany przez kolejnych właścicieli. Początkowo w zamku mieszkali książęta później wykorzystywany był jako szpital i więzienie obecnie znajduje się w nim muzeum.

zamek 2

Wprawdzie nie odnaleziono dotychczas dokumentów bezpośrednio odnoszących się do budowy zamku w Darłowie, ale wyniki badań archeologicznych i architektonicznych oraz przesłanki historyczne umożliwiają datowanie powstania zamku na II połowę XIV wieku. Był to okres panowania księcia Bogusława V i Elżbiety, córki Kazimierza Wielkiego. Książę w roku 1352 zakupił od bogatej mieszczki darłowskiej -Elżbiety von Behr - wyspę wraz z młynem, z myślą o budowie na niej warowni. Lata 1352-1372 to czas szybko postępujących prac budowlanych. W ciągu tego dwudziestolecia wyrósł na wyspie zamek (I faza), który w swym głównym zarysie przetrwał do dnia dzisiejszego. Dzieło Bogusława V było obiektem tak reprezentacyjnym, że już w roku 1372 odbył się w jego murach zjazd książąt pomorskich - braci i kuzynów Bogusława.


zamek 3

W muzeum można zobaczyć kaplicę zamkową z ozdobną kazalnicą, cele więzienne, zabytkowe meble oraz portrety. W sali rycerskiej znajdują się zbiory dotyczące sztuki sakralnej. Warto podkreślić, iż muzeum szczyci się bogatą kolekcją sztuki orientalnej.

Dni i godziny otwarcia:

Sezon wysoki:

  • od 1 lipca do 31 sierpnia;
  • od poniedziałku do niedzieli (7 dni w tygodniu)
  • w godz. 10-18;
  • kasa czynna do godz. 17.15.

Sezon niski:

  • od 1 stycznia do 30 kwietnia oraz od 1 października do 30 listopada;
  • od środy do niedzieli (5 dni w tygodniu – w poniedziałek i wtorek nieczynne)
  • w godz.10-16;
  • kasa czynna do godz. 15.15.

 zamek 4

CENNIK w 2016 r.

WYSTAWY  CENY BILETÓW PLN (za 1 osobę)   
INDYWIDUALNE RODZINNE * GRUPOWE ** 
NormalnyUlgowy
Ekspozycje główne13,0011,0010,008,00
Wieża5,00 4,003,00
Wystawa "Dirlov-Rügenwalde-Darłowo5,00 4,003,00
Wystawa "Izba Tortur Czarownic"12,009,007,006,00
Dziedziniec zamkowy ***2,00 2,002,00

 

 * do biletu rodzinnego uprawnione są co najmniej 3 osoby, w tym przynajmniej 1 dziecko (2 rodziców + dziecko lub 1 rodzic + 2 dzieci).

 ** do biletu grupowego uprawnione są co najmniej 20-osobowe grupy zorganizowane

 *** płatny w okresie 01.05 - 30.09, osoby wykupujące bilet na jakąkolwiek wystawę nie płacą za wstęp na dziedziniec zamkowy

Przewodnik - 60 zł (grupy do 30 osób, po wcześniejszym uzgodnieniu)

Lekcja muzealna – 7 zł/ os.

zamek 5

Strona Muzeum: http://www.zamekdarlowo.pl/

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine