Udostępnij:

Refulacja

   Pod koniec XIX wieku do Jarosławca zaczęli zjeżdżać turyści, dając miejscowej ludności nowe źródło utrzymania. Szczególną atrakcją była piękna, pokryta drobniutkim, jasnym piaskiem plaża. Według relacji przedwojennych mieszkańców wsi, jej szerokość dochodziła do jednego kilometra. Faktem jest, że w latach 70. i 80. poprzedniego wieku zbudowano tutaj największe zakładowe domy wypoczynkowe. Faktem jest również i to, że wraz ze zwiększającym się ruchem turystycznym, morze zaczęło odbierać nam plażę, stanowiącą jeden z wielkich walorów krajobrazowych. I właśnie od tamtego czasu rozpoczęły się starania włodarzy gminy o ratowanie jarosławieckiej plaży.

   Wybudowana w latach 80. ochronna opaska brzegu klifowego skutecznie odgrodziła dostęp do morza, ale spowodowała jednocześnie nieprzewidziane skutki w postaci naniesionych kamieni na pozostałą część plaży. Urząd Morski postanowił o przedłużeniu tej opaski, co spotkało się ze stanowczym protestem mieszkańców i Rady Gminy. Sugestie co do wdrożenia innego rozwiązania spotkały się ze zrozumieniem inwestora.


   W kwietniu 2009 roku zostały przeprowadzone prace mające na celu poszerzenie oraz ochronę plaży. Polegało to na przetransportowaniu (przepompowaniu), między innymi przy pomocy poteżnej, pływającej pogłębiarki rurami, piasku z dna morza na plażę. Następnie wydobyte ogromne ilości piasku zostały rozgarnięte przez maszyny budowlane. Dodatkowo piasek doworzono ciężarówkami z Ustki.

    Oprócz tego, w głąb morza zostały wbite pale drewniane, które zabezpieczają plażę przed niszczycielską siłą natury. Dzięki temu procesowi refulacji, od teraz plaża jest szeroka, piaszczysta i gotowa na przyjęcie jeszcze większej ilości plażowiczów.

 

Zdjęcia przedstawiające proces refulacji:

 

Zdjęcia naszej plaży:

Źródło: strona gminy Postomino 

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine